Med roku 2022 - konference

Konference na téma „Včelí pastva“ při akci Národní výstava medu v Brně
Export do kalendáře
Termín akce: 08. 10. 2022 9:30 - 16:00
Lektor: Ing. Texl Petr
Organizátor: PSNV z.s. ·
Místo konání: Stará radnice, Brno, Radnická 8, 602 00 Brno-střed, Česko
(GPS: 49.1931196,16.6087052)

Popis akce:

Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ, z. s. pořádá konferenci na téma „Včelí pastva“ jako doplňující vzdělávací akci již VIII. ročníku akce Med roku (8. – 9. října 2022) - viz detaily k výstavě ZDE.

Program:

Konference na téma „Včelí pastva“ při akci Národní výstava medu v Brně - 8. 10. 2022

Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ, z. s. pořádá konferenci na téma „Včelí pastva“ jako doplňující vzdělávací akci již VIII. ročníku akce Med roku (8. – 9. října 2022) - viz detaily k výstavě ZDE.

Program:
9:30 - 10:00 - prezentace
10:05 - 13:00 - Ing. Kateřina Smékalová, Ph.D. - Včelí pastva na míruAnotace přednášky viz níže
13:00 - 14:00 - přestávka na oběd – prohlídka výstavy
14:00 - 15:00 - Karel OstárekZahrada pro včelyJak by měl včelař vést svoji zahradu aby byla přátelská pro všechny opylovače. Jake rostliny vysazovat, jak se o ně starat. Jakých rostlin se vyvarovat.
15:00 - 15:45 - Bc. Michal PočuchÚskalí medovicové snůškyZhodnocení výnosu medovice za poslední dva roky.
15:45 - 16:00 - Vyhlášení výsledků soutěže Med roku 2022, závěr

Anotace přednášky Včelí pastva na míru
Výběr a správné hodnocení včelařského stanoviště vychází ze znalosti aktuální nabídky včelí pastvy na stanovišti. V úvodu přednášky budou shrnuty základní pojmy a bude představeno členění české kulturní krajiny z pohledu jejího využití jako včelí pastvy. Na konkrétních příkladech bude vysvětleno, jak včelí pastvu ve svém okolí hodnotit a také, co může včelař, ale i kdokoliv jiný, udělat pro její zlepšení. Velké věci se skládají z mnoha maličkostí a i kousek méně často sečeného a tím pádem kvetoucího trávníku, osázené či oseté meze, remízky a podobné drobnosti jsou je nejen včelám, ale hmyzu obecně ku prospěchu...

Ing. Kateřina Smékalová, Ph.D.
Je absolventkou Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně, Zahradnické fakulty v Lednici. Od r. 2004 pracuje na Olomouckém oddělení Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i., kde se věnuje především genetickým zdrojům léčivých, aromatických a kořeninových rostlin (LAKR). Její cesta ke včelám vedla přes čmeláky, protože od r. 2015 se podílela na řešení výzkumného projektu TH01030748 - Podpora čmeláků v krajině. V rámci tohoto projektu se věnovala čmeláčí pastvě a její zájem o toto téma přerostl až k dálkovému studiu na Středním odborném učilišti včelařském - Včelařském vzdělávacím centru, o. p. s. v Nasavrkách, které v r. 2018 ukončila výučním listem v oboru Včelař. Sama sice aktivně nevčelaří, ale včely medonosné, čmeláky zemní a samotářské včely rodu Osmia na pracovišti používá k opylování různých druhů LAKR a zelenin v podmínkách technické izolace. Včelí pastvě, resp. potravním zdrojům různých druhů hmyzích opylovatelů a problematice opylování obecně, se v roli mentora věnovala i ve výzkumném projektu TJ02000287 - Využití různých druhů opylovatelů v semenářství vybraných plodin. Je spoluautorkou tří certifikovaných metodik, věnovaných hmyzím opylovatelům a jejich využití při opylování: Podpora čmeláků pro malopěstitele a zahrádkáře (2018), Hodnocení potravních preferencí u hmyzích opylovatelů (2019) a Výběr vhodných opylovatelů minoritních plodin pro semenářskou praxi (2020).

Karel Ostárek
Především velký milovník květin, přes 20 let měl zahradnictví. Jeho dnešní včelnice je malá botanická zahrada – pastva pro včely a nejen pro ně. Je na ní více než 130 druhů rostlin, které obohacují jídelníček včel od jara až do prvních mrazíků.

Místo konání: Brno - Stará radnice, Radnická 8, Brno-střed, 60200

  • Národní výstava medu - Křišťálový sál a Galerie, 1. patro
  • Odborná konference - Ernův sál, 2. patro

Co získáte:
Kromě nabylých poznatků, účastníci obdrží také psací potřeby (tužku, blok) a vodu pro občerstvení.

POZOR - Vstupné pro soutěžící v soutěži Med roku je ZDARMA - prosíme, zaregistrujte se na konferenci, ale platební výzvu ignorujte, děkujeme.

Kapacita sálu je omezená - neváhejte s přihláškou.

Úhrada vstupného i nárok na slevu účastníků soutěže bude kontrolován při prezentaci.

Abyste mohli plně využívat služeb a funkčnosti webu PSNV.CZ, včetně registrací na akce, je zapotřebí si nejprve na tomto webu vytvořit účet.

Pokud zde již účet máte, přihlaste se, pokud ne, účet si založte.