Abyste mohli plně využívat služeb a funkčnosti webu PSNV.CZ, včetně registrací na akce, je zapotřebí si nejprve na tomto webu vytvořit účet.
Pokud zde již účet máte, přihlaste se, pokud ne, účet si založte.
Termín akce: | 20. 11. 2021 9:00 - 12:00 |
---|---|
Lektor: | Ing. Smékalová Kateřina, Ph.D. |
Organizátor: | PSNV z.s. - OVS · |
Místo konání: |
Přírodovědecká fakulta UP Olomouc,
17. listopadu 12, 779 00 Olomouc, Česko
(GPS: 49.5924087,17.2631878) |
Popis akce:
Program:
Včelí pastva na míru aneb hodnocení současného stavu a možností, jak vylepšit potravní nabídku včel v Olomouci a okolí. Na konkrétních příkladech bude vysvětleno, jak včelí pastvu ve svém okolí zhodnotit a také, co můžeme udělat pro její zlepšení.
V úvodu přednášky budou shrnuty základní pojmy a bude představeno členění české kulturní krajiny z pohledu jejího využití jako včelí pastvy. Na konkrétních příkladech bude vysvětleno, jak včelí pastvu ve svém okolí hodnotit a také, co může včelař, ale i kdokoliv jiný, udělat pro její zlepšení. Velké věci se skládají z mnoha maličkostí a i kousek méně často sečeného a tím pádem kvetoucího trávníku, osázené či oseté meze, remízky a podobné drobnosti jsou je nejen včelám, ale hmyzu obecně ku prospěchu...
Lektorkou přednášky je Ing. Kateřina Smékalová, Ph.D. Je absolventkou Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně, Zahradnické fakulty v Lednici. Od r. 2004 pracuje na Olomouckém oddělení Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i., kde se věnuje především genetickým zdrojům léčivých, aromatických a kořeninových rostlin (LAKR).
Její cesta ke včelám vedla přes čmeláky, protože od r. 2015 se podílela na řešení výzkumného projektu TH01030748 - Podpora čmeláků v krajině. V rámci tohoto projektu se věnovala čmeláčí pastvě a její zájem o toto téma přerostl až k dálkovému studiu na Středním odborném učilišti včelařském - Včelařském vzdělávacím centru, o. p. s. v Nasavrkách, které v r. 2018 ukončila výučním listem v oboru Včelař. Sama sice aktivně nevčelaří, ale včely medonosné, čmeláky zemní a samotářské včely rodu Osmia na pracovišti používá k opylování různých druhů LAKR a zelenin v podmínkách technické izolace.
Včelí pastvě, resp. potravním zdrojům různých druhů hmyzích opylovatelů a problematice opylování obecně, se v roli mentora věnovala i ve výzkumném projektu TJ02000287 - Využití různých druhů opylovatelů v semenářství vybraných plodin.
Je spoluautorkou tří certifikovaných metodik, věnovaných hmyzím opylovatelům a jejich využití při opylování: Podpora čmeláků pro malopěstitele a zahrádkáře (2018), Hodnocení potravních preferencí u hmyzích opylovatelů (2019) a Výběr vhodných opylovatelů minoritních plodin pro semenářskou praxi (2020).
Abyste mohli plně využívat služeb a funkčnosti webu PSNV.CZ, včetně registrací na akce, je zapotřebí si nejprve na tomto webu vytvořit účet.
Pokud zde již účet máte, přihlaste se, pokud ne, účet si založte.