Včelí pastva na míru

aneb hodnocení současného stavu a možností, jak vylepšit potravní nabídku včel v blízkém okolí

Abyste mohli plně využívat služeb a funkčnosti webu PSNV.CZ, včetně registrací na akce, je zapotřebí si nejprve na tomto webu vytvořit účet.

Pokud zde již účet máte, přihlaste se, pokud ne, účet si založte.

Export do kalendáře
Termín akce: 21. 04. 2021 17:00 - 20:00
Lektor: Ing. Smékalová Kateřina, Ph.D.
Organizátor: PSNV z.s. - OVS ·
Místo konání: online, online

Popis akce:

Včelí pastva na míru aneb hodnocení současného stavu a možností, jak vylepšit potravní nabídku včel v blízkém okolí.

O přednášku bude velký zájem a protože kapacita je omezená, doporučujeme se přihlásit co nejdříve...

Program:

V úvodu přednášky budou shrnuty základní pojmy a bude představeno členění české kulturní krajiny z pohledu jejího využití jako včelí pastvy. Na konkrétních příkladech bude vysvětleno, jak včelí pastvu ve svém okolí hodnotit a také, co může včelař, ale i kdokoliv jiný, udělat pro její zlepšení. Velké věci se skládají z mnoha maličkostí a i kousek méně často sečeného a tím pádem kvetoucího trávníku, osázené či oseté meze, remízky a podobné drobnosti jsou je nejen včelám, ale hmyzu obecně ku prospěchu...
 
Lektorkou přednášky je Ing. Kateřina Smékalová, Ph.D. Je absolventkou Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně, Zahradnické fakulty v Lednici. Od r. 2004 pracuje na Olomouckém oddělení Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i., kde se věnuje především genetickým zdrojům léčivých, aromatických a kořeninových rostlin (LAKR).

Její cesta ke včelám vedla přes čmeláky, protože od r. 2015 se podílela na řešení výzkumného projektu TH01030748 - Podpora čmeláků v krajině. V rámci tohoto projektu se věnovala čmeláčí pastvě a její zájem o toto téma přerostl až k dálkovému studiu na Středním odborném učilišti včelařském - Včelařském vzdělávacím centru, o. p. s. v Nasavrkách, které v r. 2018 ukončila výučním listem v oboru Včelař. Sama sice aktivně nevčelaří, ale včely medonosné, čmeláky zemní a samotářské včely rodu Osmia na pracovišti používá k opylování různých druhů LAKR a zelenin v podmínkách technické izolace.

Včelí pastvě, resp. potravním zdrojům různých druhů hmyzích opylovatelů a problematice opylování obecně, se v roli mentora věnovala i ve výzkumném projektu TJ02000287 - Využití různých druhů opylovatelů v semenářství vybraných plodin.

Je spoluautorkou tří certifikovaných metodik, věnovaných hmyzím opylovatelům a jejich využití při opylování: Podpora čmeláků pro malopěstitele a zahrádkáře (2018), Hodnocení potravních preferencí u hmyzích opylovatelů (2019) a Výběr vhodných opylovatelů minoritních plodin pro semenářskou praxi (2020).

 

Poznámka organizátora:

  • Kapacita posluchačů je omezená.
  • Registrovaní s předstihem obdrží emailem instrukce týkající se technikálií - jak se připojit k akci.
  • Registrovaní s uhrazeným vstupným obdrží emailem v den přednášky odkaz, kterým se spojí s přednášejícím.
  • Spuštění přednášky a otestování spojení bude možné během hodiny před začátkem přednášky.
  • Prezentace pri on-line přednáškach nemusejí byt pouzivany a ani později poskytovany z důvodu prevence porušení autorských práv.

Abyste mohli plně využívat služeb a funkčnosti webu PSNV.CZ, včetně registrací na akce, je zapotřebí si nejprve na tomto webu vytvořit účet.

Pokud zde již účet máte, přihlaste se, pokud ne, účet si založte.